Projekt „výloha Dílny Šikulka“ a „šperk měsíce“

Oba projekty jsme spustili ještě před zahájením pravidelných kurzů a mohou se do něj přihlásit jak zkušení tvůrci, tak šikovní začátečníci.

Smyslem obou projektů je:

• podpora kvalitní ruční práce
  • vystavování mimo virtuální prostor
  • podpora zkušených tvůrců i začínajících šikulek
  • podpora kvalifikovaných lektorů rukodělných aktivit
Projekt výloha Dílny Šikulka

Výloha vystavuje výhradně rukodělné výrobky jednotlivých osobností nebo značek. Tvůrce sestaví svoji prezentaci výrobků (např. oblečení, dekorace, šperky, bytové doplňky,..) a vystavuje ji ve výloze po dva měsíce. Kolemjdoucí si mohou přečíst medailonky jednotlivých tvůcrů a případně je kontaktovat, mají-li o jejich výrobky zájem. Výloha tedy není prodejní.  Prezentace je zcela zdarma.

Prvním vystavovatelem (říjen a listopad 2017) byla značka Lolop Handmade tvůrkyně Dagmar Vokounové Franzeové z Štáhlavic. Prohlédnout jste si mohli ručně šité hračky a oblečení pro děti. Vše sladěno do mořské tématiky.

Druhým vystavovatelem (prosinec 2017 a leden 2018) byla tvůrkyně Eva Hubatová z Nezvěstic. Prezentace zahrnovala především háčkované výrobky, ale také pletené dekorace z papíru a korálkové bonsaje. Vše v zimním duchu.

Třetím vystavovatelem se stala (únor a březen 2018)  značka Rebelia tvůrkyně Denisy Drahonské ze Stanětic. Ve výstavce jste si mohli prohlédnout především oděvy a doplňky inspirované chodským krojem. Oděvy doplňují folklorní šperky z Dílny Šikulka.

V pořadí čtvrtým vystavovatelem ( duben a květen 2018) byla korálkářka Lucie Corral Svobodová, která si speciálně pro náš projekt sestavila svoji výstavku ze šperků s jarní tématikou. Lucie se věnuje především tvorbě šitého šperku a nejraději tvoří obšívané kabošony, ať už minerály, skleněné nebo keramické – právě ty tvoří velkou část jejích děl ve výloze.

Vystavovatelkou pro měsíce červen a červenec 2018 byla Lucie Nezvalová z Bukové. Přestože se pletením zabývá pouze rok, vytváří velmi pěkné výrobky s osobitým rukopisem. Ve výloze najdete bytové doplňky, především taburetky,  dále oblečení, tašku a roztomilé hračky.

Vystavovatelem v srpnu a září 2018 byla Helena Votíková, zakladatelka projektu prezentací ve výloze Dílny Šikulka. Helena se věnuje především šitým šperkům, pletení z pedigu a v poslední době také háčkování. Příležitostně ji baví také drátování, découpage, patinování, výroba panenek z kukuřičného šustí a další techniky. Svoji prezentaci připravila pro měsíc srpen a i pro měsíc září.

Dalším vystavovatelem pro září a říjen 2018 byla Barbara Směšná, výtvarnice a muzikantka, která se v současné době věnuje především keramice. Ve výloze jste mohli zhlédnout návrhy kachlů, dále kachle vyrobené dle historických forem a krásné domovní znamení. Inspiruje se jak španělskou technikou Azulejo, tak původními lidovými českými dekory.

Nyní mohou návštěvníci zhlédnout prezentaci kurzu Korálkování Dílny Šikulka. Svými dílky přispěly jak úplní začátečníci, tak pokročilejší korálkářky. Šité šperky a háčkované ozdoby vznikly během kurzu od tohoto září do listopadu. Ve výloze si mohou návštěvníci rovněž přečíst o „historii“ kurzu Korálkování v Merklíně.

Projekt šperk měsíce

Každý měsíc je vystaven ručně vyrobený šperk od jednoho tvůrce. Většina tvůrců je autorem svého díla. Dozvíte se, z čeho jsou šperky vyrobeny a něco málo o autorovi. Také zde platí, že vystavovat mohou nejen zkušení, ale i začátečníci. Prezentace je zcela zdarma. Projekt byl ukončen k 31.12.2018 a vystřídalo se v něm 15 vystavovatelů. V galerii si můžete prohlédnout díla jednotlivých tvůrců pro konkrétní měsíce v roce. Děkujeme!

šperk měsíce října 2017: Helena Votíková

šperk měsíce listopadu 2017: Věrka Jedličková

šperk měsíce prosince 2017: Eva Hubatová

šperk měsíce ledna 2018: Vladi Kopičková