Projekt „výloha Dílny Šikulka“ a „šperk měsíce“

Ještě než se otevřou dveře návštěvníkům domku na Náměstí 45 v Merklíně, rozhodli jsme se spustit dva zajímavé projekty. Oba projekty běží od září 2017 a mohou se do něj přihlásit jak zkušení tvůrci, tak šikovní začátečníci. Projekt „výloha dílny Šikulka“ je koncipován na jeden rok a v současné době je již plně obsazen, z čehož mám velkou radost. Pro velký zájem plánujeme tento projekt za čas opět obnovit. Projekt „šperk měsíce“ je zatím časově neohraničený, takže se stále můžete hlásit.

Smyslem obou projektů je:

• podpora kvalitní ruční práce
  • vystavování mimo virtuální prostor
  • podpora zkušených tvůrců i začínajících šikulek
  • podpora kvalifikovaných lektorů rukodělných aktivit
Projekt výloha Dílny Šikulka

Výloha vystavuje výhradně rukodělné výrobky jednotlivých osobností nebo značek. Tvůrce sestaví svoji prezentaci výrobků (např. oblečení, dekorace, šperky, bytové doplňky,..) a vystavuje ji ve výloze po dva měsíce. Kolemjdoucí si mohou přečíst medailonky jednotlivých tvůcrů a případně je kontaktovat, mají-li o jejich výrobky zájem. Výloha tedy není prodejní. Vystavují jak zkušení tvůrci, tak začátečníci, jsou-li schopni prezentaci připravit. Prezentace je zcela zdarma.

Prvním vystavovatelem (říjen a listopad 2017) byla značka Lolop Handmade tvůrkyně Dagmar Vokounové Franzeové z Štáhlavic. Prohlédnout jste si mohli ručně šité hračky a oblečení pro děti. Vše sladěno do mořské tématiky.

Druhým vystavovatelem (prosinec 2017 a leden 2018) byla tvůrkyně Eva Hubatová z Nezvěstic. Prezentace zahrnovala především háčkované výrobky, ale také pletené dekorace z papíru a korálkové bonsaje. Vše v zimním duchu.

Třetím vystavovatelem se stala (únor a březen 2018)  značka Rebelia tvůrkyně Denisy Drahonské ze Stanětic. Ve výstavce jste si mohli prohlédnout především oděvy a doplňky inspirované chodským krojem. Oděvy doplňují folklorní šperky z Dílny Šikulka.

V pořadí čtvrtým vystavovatelem ( duben a květen 2018) byla korálkářka Lucie Corral Svobodová, která si speciálně pro náš projekt sestavila svoji výstavku ze šperků s jarní tématikou. Lucie se věnuje především tvorbě šitého šperku a nejraději tvoří obšívané kabošony, ať už minerály, skleněné nebo keramické – právě ty tvoří velkou část jejích děl ve výloze.

Vystavovatelkou pro měsíce červen a červenec 2018 je Lucie Nezvalová z Bukové. Přestože se pletením zabývá pouze rok, vytváří velmi pěkné výrobky s osobitým rukopisem. Ve výloze najdete bytové doplňky, především taburetky,  dále oblečení, tašku a roztomilé hračky.

Projekt šperk měsíce

Každý měsíc je vystaven ručně vyrobený šperk od jednoho tvůrce. Většina tvůrců je autorem svého díla. Dozvíte se, z čeho jsou šperky vyrobeny a něco málo o autorovi. Také zde platí, že vystavovat mohou nejen zkušení, ale i začátečníci. Prezentace je zcela zdarma. Celý projekt začal v říjnu 2017 a stále pokračuje.

šperk měsíce října 2017: Helena Votíková

šperk měsíce listopadu 2017: Věrka Jedličková